5 زبان برتر توسعه وب

چهارشنبه, 26 خرداد 1400
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
5 زبان برتر توسعه وب

5 زبان برتر توسعه وب

اگر می‌خواهید توسعه دهنده وب شوید اما مطمئن نیستید که کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید، در این مقاله به بررسی بهترین زبان‌های توسعه وب می‌پردازیم. “ابزار مناسب برای کار مناسب” این جمله در برنامه نویسی بسیار کاربرد دارد. همه زبان‌های برنامه نویسی یکسان طراحی نشده‌اند و به همین دلیل برای همه موارد به همان اندازه خوب نیستند.

به عنوان مثال Java، زبان برنامه نویسی عالی برای نوشتن کد سمت سرور است اما نمی‌توانیم از آن برای توسعه frontend استفاده کنیم. در اینجاست که دانستن زبان‌های مختلف برنامه نویسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید زبان برنامه نویسی مناسب پروژه را انتخاب کنید. به عنوان مثال، Java برای ایجاد backend بهترین است اما JavaScript برای frontend و backend بهترین است و جای تعجب نیست که یکی از برترین زبان‌های برنامه نویسی وب است.

بدون اتلاف وقت، در این مقاله بهترین زبان‌های توسعه وب را به ترتیب اهمیت و محبوبیت بررسی می‌کنیم. توجه داشته باشید که نیازی به یادگیری همه این زبان‌های برنامه نویسی نیست.

JavaScript

شکی نیست که جاوا اسکریپت پادشاه توسعه وب است و احتمالا محبوب‌ترین زبان در میان توسعه دهندگان است. همچنین جاوا اسکریپت برای توسعه اپلیکیشن موبایل نیز مناسب است. قدرت جاوا اسکریپت چارچوب‌ها و کتابخانه‌های بسیاری است که برای توسعه وب و توسعه اپلیکیشن نیز قابل استفاده هستند.

به عنوان مثال، می‌توانید از React.js و Angular برای توسعه frontend و از Node.js برای توسعه backend و از React Native برای ایجاد اپلیکیشن‌های موبایل کراس پلتفرم (Android و iOS) استفاده کنید.

Python

پایتون زبان دیگری است که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اما احتمالا همه کاره‌ترین زبان برنامه نویسی در حال حاضر است. می‌توانید از پایتون برای توسعه وب، علم داده‌ها(Data Science)، اسکریپت نویسی و خودکارسازی(Automation) استفاده کنید. مشابه جاوا اسکرپیت، پایتون از پشیبانی جامعه برنامه نویسان نیز برخوردار است و دارای چارچوب‌ها، کتابخانه و ابزارهای مفید بسیاری است که می‌تواند به شما در توسعه وب کمک کند.

به عنوان مثال، می‌توانید از جنگو(Django) برای توسعه وب استفاده نمایید. اگر می‌خواهید کنترل بیشتری داشته باشید، می‌توانید از فلسک(Flask) که یک چارچوب توسعه وب مینیمالیست است نیز استفاده کنید.

پایتون همچنین یک زبان برنامه نویسی خوب برای یادگیری کدنویسی است، بنابراین اگر در دنیای توسعه نرم افزار تازه وارد هستید، انتخاب پایتون می‌تواند یک شروع عالی باشد، نه فقط برای توسعه وب بلکه برای حرفه برنامه نویسی.

TypeScript

تایپ اسکریپت زبان برنامه نویسی‌ای است که توسط مایکروسافت توسعه داده می‌شود. تایپ اسکریپت پیشرفته داده شده جاوا اسکریپت است. یکی از ویژگی‌های خوب تایپ اسکریپت این است که به شما این امکان را می‌دهد که قبل از اجرای کد خطاها را مشاهده کنید. این قابلیت موجب می‌شود که فرایند خطایابی و رفع آن در زمان کوتاهی انجام شود.

تایپ اسکریپ نیز مانند جاوا اسکریپت برای توسه وب بسیار عالی است.

PHP

PHP یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی است. PHP یک زبان برنامه نویسی پویا سمت سرور است که توسعه وب را آسان می‌کند. اگر این برای شما کافی نیست، نیمی از اینترنت از طریق PHP در حال اجراست. وردپرس محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا وب با PHP ساخته شده است.

PHP همچنین دارای چارچوب‌های مانند لاراول(Laravel) است، که قدرتمند و محبوب است. به افرادی که ‌می‌گویند PHP مفید نیست گوش ندهید، اگر یادگیری آن برای شما آسان است، یادگیری PHP به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

Ruby

روبی زبان برنامه نویسی دیگری‌ست که برای توسعه وب واقعا عالی است. مشابه PHP و Python، یادگیری Ruby برای مبتدیان آسان است. آنچه روبی را برای توسعه وب خاص می‌کند چارچوب Ruby on Rails است که وبسایت‌هایی مانند: Github، Shopify، Airbnb، Goodreads و Kickstarter از آن قدرت گرفته‌اند.

HTML و CSS

در حالی که HTML و CSS در واقع یک زبان برنامه نویسی نیستند، اما پایه‌های توسعه وب هستند و هر توسعه دهنده وب باید آن‌ها را یاد بگرید. HTML ساختار و CSS سبک را فراهم می‌کند و به شما کمک می‌کند که سایت از نظر بصری بهتر و جذاب‌تر باشد. خوبی HTML و CSS این است که در عرض چند هفته به راحتی می‌توانید بر آن‌ها مسلط شوید و یادگیری آن‌ها نیز نسبتا راحت‌تر است.

همه این زبان‌ها برای توسعه وب بهترین هستند. هیچ جای تعجب نیست که JavaScript پادشاه توسعه وب است و Python نیز به همان اندازه خوب است. PHP و Ruby ساده‌ترین راه توسعه وب را ارائه می‌دهند و TypeScript زبان برنامه نویسی نسبتا جدید، محبوب، مدرن و امیدوار کننده‌ای است که می‌توانید برای توسعه وب بیاموزید.

با تشکر از شما برای خواندن این مقاله؛ اگر این زبان‌های برنامه نویسی را برای توسعه وب مفید می‌دانید لطفا با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید.

5 زبان برتر توسعه وب در اینجا به پایان رسید. در مقالات بعدی با ما همراه باشید.