ترفندهای کاربردی نرم افزار اکسل

تحریریه
یکشنبه, 29 تیر 1399
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
ترفندهای کاربردی نرم افزار اکسل

ترفندهای کاربردی نرم افزار اکسل

پس از این که مایکروسافت نرم افزار اکسل را به جدیدترین نسخه توسعه داد، این نرم افزار شگفتی های بیشتری نسبت به همیشه از خود نشان داد. با این حال، هم برای مبتدیان و هم برای کاربران پیشرفته، هنوز نکات و ترفندهای مفید زیادی وجود دارد که ناگزیر از آن غافل می شوند.

استادشیم، مرجع تخصصی آموزش آنلاین ویدیوی فارسی، از شما علاقه مندان به نرم افزار اکسل جهت مشاهده ی دوره تخصصی این نرم افزار دعوت به عمل می آورد. جهت تماشا در این قسمت کلیک کنید.

در این مطلب 10 میانبر مفید نرم افزار اکسل را گرد هم آورده ایم که شاید آنها را نشناسید. با هم به یک به یک آنها می پردازیم:

 1. یک کلیک برای انتخاب همه

شاید بدانید که چگونه با استفاده از میانبر Ctrl + A می توانید همه اطلاعات موجود در فایل را انتخاب کنید، اما کمتر کسی می داند که تنها با یک کلیک دکمه گوشه، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، تمام داده ها در چند ثانیه انتخاب می شوند.

نرم افزار اکسل

2. فایل های اکسل را به صورت عمده باز کنید

وقتی چندین فایل دارید به جای اینکه فایل ها را یک به یک باز کنید، تمام فایل ها را انتخاب کرده و دکمه Enter را بر روی صفحه کیبورد بفشارید. تمامی فایل ها به طور همزمان باز می شوند.

3. بین فایلهای مختلف اکسل جابجا شوید

زمانی که فایل های مختلفی را باز کرده اید، تغییر مکان بین فایل ها واقعا آزاردهنده است. با استفاده از Ctrl + Tab می توانید آزادانه بین فایل های مختلف جابجا شوید.

4. یک منوی میانبر جدید ایجاد کنید

به طور کلی سه کلید میانبر در منوی بالای اکسل وجود دارد که عبارتند از: Save, Undo Clear, Can’t Redo. اما اگر می خواهید از میانبرهای بیشتری مانند Copy و Cut استفاده کنید، می توانید آنها را به شرح زیر تنظیم کنید:

File> Option نوار ابزار Quick Access، برش و کپی از ستون سمت چپ را به سمت راست اضافه کرده و آن را ذخیره کنید. دو میانبر دیگر در منوی بالا اضافه شد.

نرم افزار اکسل

نرم افزار اکسل

5. یک خط مورب را به یک سلول اضافه کنید

گاهی می خواهید اطلاعات وارد شده بین ستون ها را از هم جدا کنید. برای این کار می توانید سلول مورد نظر را انتخاب کرده، از سربرگ Home> Font> Border با ایجاد خط مورب فاصله ای بین اطلاعات موجود ایجاد کنید.

نرم افزار اکسل

6. بیشتر از یک ردیف یا ستون جدید اضافه کنید

زمانی که می خواهید ستون ها و ردیف های یک فایل را به تعداد بالا تکثیر کنید، راحت ترین راه که سبب افزایش سرعت عمل نیز می گردد استفاده از گزینه Insert است. با انتخاب ردیف یا ستون مورد نظر و هر بار تکرار Insert ردیف هایی در بالا و ستون هایی در سمت چپ ایجاد می شوند.

7. به سرعت داده ها را در سلول ها انتقال داده و کپی کنید

اگر می خواهید اطلاعات یک ستون را به ستون دیگری منتقل کنید، تمام اطلاعات ستون اولیه را انتخاب کرده و موس را بر روی مرز بین دو ستون قرار دهید تا نشانگر موس تبدیل به یک نماد فلش متقاطع گردد. حال می توانید با کشیدن مرز دو ستون به سمت ستون ثانوی این اطلاعات را منتقل نمایید. جهت کپی این اطلاعات کافیست در حین این عملیات دکمه Ctrl را بر روی صفحه کیبورد بفشارید.

8. به سرعت سلولهای خالی را پاک کنید

اگر می خواهید به سریع ترین روش برخی ستون های خالی را حذف کنید، باید آن سلول ها را فیلتر کنید تا با یک کلیک حذف شوند. ستون مورد نظر را انتخاب کرده، به Date> Filter بروید، پس از نمایش دکمه رو پایین، در پنجره باز شده همه داده ها را انتخاب کنید. حالا در صفحه اصلی دکمه Delete را بر روی صفحه کیبورد بفشارید تا همه آنها حذف شوند.

نرم افزار اکسل

9. جستجو در اکسل

به کمک میانبر Ctrl + F می توانید در اکسل جستجو یا جایگزینی اطلاعات را انجام دهید.

نرم افزار اکسل

10. سریع حرکت با دکمه غلطک موس + Ctrl

زمانی که می خواهید عملیات Zoom  و یا Zoom out  را در صفحه اکسل انجام می دهید، کافیست دکمه Ctrl را بر روی صفحه کیبورد بفشارید و با غلطک موس به سمت جلو یا عقب حرکت کنید.

ترفندهای کاربردی نرم افزار اکسل در اینجا به پایان رسید. در آموزش‌های بعدی با ما همراه باشید.