خروجی انیمیشن در اسکچاپ

تحریریه
چهارشنبه, 19 خرداد 1400
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
خروجی انیمیشن در اسکچاپ

خروجی انیمیشن در اسکچاپ

امروزه برای درک بهتر یک اثر معماری، از روش های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از بهترین این روش‌ها ساخت انیمیشن می‌باشد. شما در ساخت انیمیشن می‌توانید تمامی قسمت‌های یک طرح را به صورت یک فیلم با زمان‌بندی دلخواه خود به نمایش بگذارید. یکی از نرم‌افزارهایی که از این قابلیت برخوردار است، نرم‌افزار محبوب اسکچاپ می‌باشد.

شما به راحتی می‌توانید با مشخص کردن سکانس های مورد‌نظر خود، به صورت انیمیشن از آنها خروجی بگیرید. وبسایت استادشیم، در این مقاله به آموزش خروجی انیمیشن در اسکچاپ پرداخته است. در ادامه آموزش با ما همراه باشید.

برای شروع ابتدا باید سکانس‌های موردنظر خود را انتخاب نمایید، به این منظور از منوی View وارد سربرگ Animation شده و Add Scene را انتخاب می‌نماییم.

خروجی انیمیشن در اسکچاپ

پس از تکمیل سکانس های مورد نظر جهت خروجی گرفتن، از منوی File و سربرگ Export گزینه‌ی Video را انتخاب می‌کنیم.

خروجی انیمیشن در اسکچاپ

در پنجره Export Animation  شما می‌توانید نام فایل را تعیین نمایید، فضایی که باید ویدیو در آن ذخیره شود را مشخص کنید و به خروجی مدنظر خود دست یابید. همچنین با زدن گزینه Option به تنظیمات بیشتری جهت کیفیت بهتر از انیمیشن خود دست خواهید یافت. در نرم‌افزار اسکچاپ شما می‌توانید با توجه به نیاز از فرمت‌های Avi، Mp4، Ogv و Webm از انیمیشن خود خروجی بگیرید که در این مقاله به توضیح اختصاری هر کدام از این فرمت‌ها پرداخته‌ایم.

فرمت Avi

Avi یک فرمت چند رسانه‌ای می‌باشد که در نوامبر سال 92 میلادی توسط شرکت مایکروسافت برای ویندوز ساخته شده است. Avi یکی از فرمت‌های رایج دی وی دی می‌باشد که تمامی دستگاه‌های پلیر و چندگانه را پشتیبانی می‌کند.

فرمت Mp4

Mp4 یک فرمت چندرسانه‌ای استاندارد می‌باشد که با نام اختصاری MPEG-4 شناخته می‌شود. این فرمت برای ذخیره‌سازی ویدیوها و موسیقی‌های دیجیتال به کارگرفته می‌شود و همچنین از محبوب‌ترین فرمت‌ها محسوب می‌شود. معمولا ویدیو‌های پشتیبانی شده از این فرمت دارای حجم فشرده شده‌ای می‌باشند.

فرمت Ogv

ogv در واقع مخفف Ogg Video هست. که با کدک Libtheora خوانده می شود. ogv یک قالب پرونده آزاد و متن‌باز است که به‌وسیله بنیاد Xiph.Org نگهداری و توسعه داده می‌شود. سازندگان فرمت اوجی‌جی اعلام‌ کردند که این فرمت بدون محدودیت‌های پتنت‌های نرم‌افزاری است و برای فراهم کردن انتقال مؤثر و دستکاری چند رسانه‌ای دیجیتالی کیفیت بالا طراحی شده‌ است.

فرمت Webm

فرمت چند رسانه‌ای می‌باشد که برای ارائه‌ی یک قالب ویدیویی آزاد و با کیفیت بالا در اچ‌تی‌ام‌ال استفاده می‌شود. همچنین این فرمت تحت حمایت شرکت گوگل می‌باشد. در واقع اگر قرار است انیشمین خود را در وبسایتی منتشر کنیم بهترین فرمت برای خروجی شما Webm می‌باشد.

خروجی انیمیشن در اسکچاپ

پس از تعیین خروجی مدنظر خود، با انتخاب گزینه Option پنجره‌ای تحت عنوان Animation Export Option، جهت بالا بردن کیفیت انیمیشن خود روبرو می‌شویم. در قسمت Resolution شما می‌توانید کیفیت ویدیوی خود را تعیین نمایید. در این قسمت هر چه عدد انتخابی شما بالاتر باشد خروجی انیمیشن شما با کیفیت بیشتر و با حجم بیشتری روبرو خواهد شد.

گزینه Aspect Ratio جهت تناسبات فیلم است که بهترین حالت برای خروجی انیمیشن برای این قسمت عدد 16:9 می‌باشد. توجه داشته باشید، اگر بخواهیم در قسمت Aspect Ratio تغییراتی ایجاد نماییم باید Resolution شما روی گزینه Custom قرار گیرد، در غیر این صورت Resolution تنظیمات باقی قسمت‌ها را با توجه به کیفیت انتخابی شما تعیین می‌نماید.

گزینه Frame Size ابعاد فریم ویدیوی شما را مشخص می‌کند که این قست هم با توجه قسمت Resolution به صورت پیش‌فرض مشخص می‌شود. توجه داشته باشید اگر به اندازه خاصی نیاز داشته باشیم می‌بایست قسمت های Resolution و Aspect Ratio را در حالت Custom قرا دهیم. در قسمت Preview Frame Size شما می‌توانید به صورت پیش‌نمایش سایز مورد‌‌ نظر خود را مشاهده نمایید.

خروجی انیمیشن در اسکچاپ

گزینه Frame Rate تعداد فریم‌های نمایش داده شده در هر ثانیه از انیمیشن را تعیین می‌کند، که هر چه این تعداد بیشتر باشد انیمیشن شما خروجی با کیفیت‌تری خواهد داشت.

با فعال شدن گزینه loop to starting scene انیمیشن پس از پایان، مجدد از سکانس اول شروع به پخش می‌‌نماید و با فعال کردن گزینه Anti alias rendering به خطوط نرم‌‎تری دست خواهیم یافت که خطوط به صورت بریده بریده نمایش داده نشود. توجه داشته باشید که با فعال کردن این گزینه مراحل خروجی انیمیشن شما با زمان بیشتر و حجم بیشتری روبرو خواهد شد.

با فعال کردن گزینه always prompt for animation option تنظیمات سربرگ Animation Export Option برای ما ذخیره می‌شود و با زدن گزینه Restore Defaults تنظیمات به حالت پیش‌فرض نرم‌افزار تغییر می‌کند. پس از پایان مراحل می‌توانید با انتخاب گزینه Ok تنظیمات خود را ذخیره نمایید و با زدن گزینه Export از مدل موردنظر خود به صورت انیمیشن خروجی بگیرید.

خروجی انیمیشن در اسکچاپ در اینجا به پایان رسید. در آموزش‌های بعدی با ما همراه باشید.