آشنایی با وردپرس و کاربرد آن در طراحی سایت

تحریریه
چهارشنبه, 20 مرداد 1400
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
وردپرس

آشنایی با وردپرس و کاربرد آن در طراحی سایت

تعریف وردپرس

هدف از این مقاله آشنایی با وردپرس و کاربرد آن در طراحی سایت است. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان است که هرکسی می‌تواند از آن برای راه‌اندازی وبسایت استفاده کند. فقط کافیست آن را روی سرور میزبان یا همان هاست نصب کنید، قالب دلخواه را انتخاب کنید و بعد صفحه‌ها و پست‌های وبسایت را ویرایش کنید. همین سادگی و در عین حال کامل بودن امکانات، باعث شده که حالا حدود یک سوم وبسایت‌های دنیا از وردپرس استفاده کنند. در کنار این سیستم چندین سیستم مدیریت محتوای دیگر مثل جوملا، مجنتو و ویکس هم وجود دارد، اما هنوز هیچکدام از آنها نتوانسته‌اند به این اندازه محبوب شوند.

قابلیت ها

1. سادگی

از مهم‌ترین ویژگی ها سادگی آن است. وردپرس نیاز به هیچگونه دوره آموزشی ندارد و هر کسی می‌تواند با آن کار کند. شاید نصب و راه‌اندازی اولیه کمی نیاز به دانش فنی داشته باشد اما بعد از نصب با یک رابط کاربری گرافیکی و ساده سر و کار خواهید داشت.

2. امنیت بالا

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌ها برای صاحبان وبسایت، امنیت سایت می‌باشد. وردپرس این مشکل را تا حد خوبی تامین کرده و حداقل سایت شما با تکنیک‌های ساده هک در معرض خطر نخواهد بود. البته این حرف به این معنی نیست که هیچ مشکل امنیتی ندارد.

3. همواره در حال به‌روزرسانی

اگر شما بدون استفاده از سیستمی همانند وردپرس وبسایتی طراحی کنید، حتما بعد از گذشت مدتی نیاز به به‌روزرسانی آن خواهید داشت. این به‌روزرسانی‌ها فقط تغییرات سلیقه‌ای مربوط به خودتان نیست. راهکارهای توسعه و طراحی، حفظ امنیت، ارتقای وبسایت و افزایش سرعت همیشه در حال تغییر هستند پس نمی‌توانید یک سایت طراحی شده تحویل بگیرید و برای همیشه از همان استفاده کنید. درحالیکه این سیستم همیشه در حال توسعه می‌باشد و این قابلیت باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

4. انعطاف پذیری

با این سیستم می‌توانید هر نوع وبسایتی راه‌‌اندازی کنید. صفحه‌های وبسایت را به هر شکلی که می‌خواهید ویرایش کنید و هر نوع محتوایی مثل تصویر، ویدیو، فرم و … منتشر کنید. با وردپرس هر نیازی داشته باشید به راحتی راهی برای آن می‌توانید پیدا کنید. حتی در سال‌های اخیر راه‌هایی برای تبدیل وبسایت وردپرسی به اپلیکیشن موبایل هم ایجاد شده است.

5. قابلیت متن باز

متن باز یعنی تمام کدها به صورت همگانی در دسترس است و همه می‌توانند در توسعه آن کمک کنند. توسعه‌دهنده‌ها و برنامه‌نویسانی از سراسر دنیا روی وردپرس کار می‌کنند. بعضی روی هسته اصلی کار می‌کنند، بعضی روی افزونه‌ها و خیلی‌ها هم هستند که قالب‌های وردپرس را می‌سازند یا به‌روزرسانی می‌کنند.

6. نصب افزونه

وردپرس فقط یک اسکلت‌بندی اولیه به شما می‌دهد و شما می‌توانید به دلخواه خود در آن افزونه نصب کنید. مثلاً اگر بخواهید فرمی برای ثبت‌نام در سایت قرار دهید، برای فروشگاه اینترنتی درگاه پرداخت بانکی راه‌اندازی کنید یا سرویس چت آنلاین را به سایت خود وصل کنید، در این موارد به افزونه‌ها نیاز دارید. مخزن این سیستم هزاران افزونه رایگان یا غیر رایگان دارد که هر نیازی یا مشکل احتمالی داشته باشید را برطرف می‌کند.

نحوه نصب

برای شروع راه اندازی وبسایت با وردپرس به یک دامنه و یک میزبان یا هاست نیاز دارید. برای ثبت نام نیز با یک جستجوی ساده می‌بینید که ده‌‌ها شرکت در ایران هستند که این کار را بعد از درخواست در کمتر از چند ساعت برای شما انجام می‌دهند. وقتی این دو را فراهم کردید فقط باید فایل قابل نصب آخرین ویرایش را از سایت رسمی آن دانلود کنید و مراحل نصب را انجام دهید.

کجا بکارتان می آید؟

اگر قرار است یک وبسایت ساده یا فروشگاهی در ابعاد متوسط داشته باشید، این سیستم تمام نیازهای شما را تأمین می‌کند. اگر هم مشکل کوچکی وجود داشته باشد با کمک یک طراح وب می‌توانید مشکل را حل کنید. اما در صورتی که می‌خواهید یک سایت کاملاً اختصاصی متناسب با نیازهای خودتان بسازید وردپرس کمک زیادی نخواهد کرد.

آشنایی با وردپرس و کاربرد آن در طراحی سایت در اینجا به پایان رسید. در مقالات بعدی با ما همراه باشید.