آشنایی با بک لینک و تاثیر آن بر سئو

تحریریه
جمعه, 25 تیر 1400
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با بک لینک

آشنایی با بک لینک و تاثیر آن بر سئو

در این مقاله به آشنایی با بک لینک و تاثیر آن بر سئو می‌پردازیم. لینک‌ها همان آدرس‌های قابل کلیکی هستند که در نوشته‌ها، دکمه‌ها یا تصاویر جاگذاری می‌کنیم و به لینک یک وبسایت به سایت دیگر بک لینک می‌گویند. اگر ما به وبسایت دیگری (نه صفحه‌ای از وبسایت خودمان) لینک دهیم به آن وبسایت بک‌لینک داده‌ایم. بک لینک به جز تاثیر در سئو و بهبود رتبه در نتایج گوگل، به تنهایی می‌تواند باعث افزایش بازدید وبسایت شود. هرچه بک‌ لینک شما در صفحه‌ای پربازدیدتر باشد و کلیک بیشتری بگیرد، بازدید ارجاعی وبسایت شما هم طبیعتاً بیشتر خواهد شد.

تاثیر بک لینک بر سئو

یک بک لینک قوی می‌تواند بیشترین تاثیر را در بهبود رتبه سایت داشته باشد. در ادامه به چند مورد از دلایل اهمیت بک لینک‌ها اشاره می کنیم:

  1. ارتباط وبسایت‌ها از بک‌لینک مشخص می‌شود. وبسایت‌هایی که از نظر محتوا یا کارکرد به هم ربط دارند به هم لینک می‌دهند. گوگل از این طریق متوجه ارتباط‌ها می‌شود.
  2. شهرت، اعتبار، اقتدار و قابل اعتماد بودن وبسایت را نشان می‌دهد. گوگل از کیفیت و کمیت لینک‌ها این فاکتورها را اندازه می‌گیرد.
  3. ربات‌های گوگل به کمک بک‌لینک در اینترنت اکتشاف می‌کند.

کیفیت بک لینک

این که چه سایتی به شما لینک می‌دهد مهم‌ترین شاخص در کیفیت بک‌لینک است. نتایج بررسی داده‌های مربوط به تاثیر بک‌لینک‌ها نشان می‌دهد به طور کلی وبسایت‌های دولتی، دانشگاهی، مراکز و سازمان‌های مشهور، برندها و شرکت‌های بزرگ بک‌لینک‌های قوی‌تری دارند. با این که وبسایت به تنهایی در کیفیت بک‌لینک تاثیرگذار است، اما خیلی وقت‌ها دیده می‌شود بک‌لینک صفحه‌ای از یک وبسایت نه چندان مشهور و مهم خیلی قوی‌تر تاثیر گذاشته است. دلیل این تاثیرگذاری بیشتر رتبۀ صفحه در کلیدواژه یا همان رنک صفحه است.

این که لینک در کجای صفحه باشد روی کیفیت آن تاثیر می‌گذارد. لینک‌های داخل محتوای اصلی نسبت به لینک‌های ستون‌های کناری و یا هر بخش دیگر، تاثیر بیشتری دارند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تعیین کیفیت بک‌لینک محتوای وبسایت است. گوگل با هوش مصنوعی می‌فهمد موضوع کلی وبسایت‌ها چیست و هر صفحه درباره چه موضوعی محتوا دارد. بک لینک از سایتی که محتوایی متفاوت از محتوای سایت اصلی دارد، تاثیر کمی دارد. بنابراین هرچه محتوای وبسایت‌ها به هم مرتبط باشند بک‌لینک قوی‌تر خواهد بود.

بک‌لینک‌ها باید دائمی و قوی باشند اما بعضی از جایگاه‌های بک‌لینک با توجه به ارزش بالایی که دارند به صورت موقت اجاره داده می‌شوند. یعنی تا زمانی که پول پرداخت کنید لینک شما می‌ماند. همیشه سعی کنید بک لینک دائمی ایجاد کنید.

اینستاگرام، توییتر، پینترست و دیگر انواع صفحه‌ها در شبکه‌های اجتماعی یک جایگاه لینک وبسایت دارند. هر کسب‌وکاری معمولاً در این قسمت لینک صفحه اصلی وبسایت را درج می‌کند. هرچه صفحه فالوور بیشتری داشته و فعال‌تر باشد امکان این که از طرف گوگل به عنوان یک بک‌لینک قوی شناسایی شود بیشتر می‌شود.

آدرس وبسایت در پروفایل شخصی وبسایت‌ها هم نوع مشابهی از بک‌ لینک است. هرچه این صفحه‌ها جستجوی بیشتری داشته باشد و فعال‌تر باشد تاثیر لینک موجود در آن بیشتر می‌شود.

شناسه لینک

موقع ایجاد هر لینک باید شناسه‌ای برای آن تعیین شود که گوگل بفهمد لینک از چه نوعی است. این شناسه ها 4 نوع هستند:

لینک فالو یا دوفالو: لینک‌هایی هستند که موتور جستجو آن‌ها را دنبال می‌کند و وارد صفحه مقصد می‌شود.

لینک نوفالو: لینک‌هایی هستند که موتور جستجو آن‌ها را دنبال نمی‌کند.

لینک تولیدشده توسط کاربر: لینک‌هایی که توسط کاربران در بخش نظرات سایت یا انجمن‌ها ایجاد می‌شوند.

لینک اسپانسری: لینک‌هایی هستند که در ازای قرار دادن آن‌ها در سایت پول دریافت می‌شود.

بیشترین تاثیر را لینک‌های فالو دارند. در رپرتاژ‌ها که بهترین نوع ایجاد بک‌لینک است از این شناسه برای لینک‌ها استفاده می‌شود و کمترین تاثیر را هم لینک‌های نوفالو دارند. درباره دو نوع جدید لینک‌ها هنوز نتایج معتبری به دست نیامده است. در کل توصیه می‌شود اگر برای خرید بک لینک هزینه‌ای پرداخت کرده‌اید یا به اصطلاح لینک اسپانسر شده است از شناسه Sponsored همراه با Dofollow استفاده کنید.

ساخت بک لینک

قبل از هرچیزی باید مطمئن شوید وبسایت شما در گوگل به خوبی ایندکس شده و صفحات آن در نتایج جستجو دیده می‌شود. محتوای با کیفیت، مفید و مخاطب‌پسند به تنهایی یک برگ برنده در مقابل گوگل است. برای گرفتن بک‌لینک هم باید مطمئن شوید محتوای صفحه‌هایی که می‌خواهید هدف بگیرید مطلوب باشد. اگر محتوای صفحه‌ها در حد خوبی نباشد بعد از تاثیر بک‌لینک و بالا رفتن رتبه امکان دارد وبسایت دوباره به رتبه‌های پایین سقوط کند چون کاربران از آن استقبال نکردند.

از بین انواع بک‌لینک‌های معرفی شده فقط بک‌لینک در رپرتاژ، سرویس‌های بلاگ، فعالیت در انجمن‌ها و ویکی‌پدیا توصیه می‌شود. بهینه‌ترین روش هم رپرتاژ است چون هر روش دیگر نیازمند وقت گذاشتن برای تولید محتوا و فعالیت مداوم است.

قبل از انتخاب رسانه‌های انتشار رپرتاژ به این دو نکته توجه کنید: رسانه مورد نظر حتماً محتوای مرتبط داشته باشد یا حداقل محتوای آن عمومی باشد و رتبه در نتایج جستجوی کلید واژه‌‌های هدف یا شهرت و اعتبار بک‌لینک دهنده از وبسایت شما بهتر باشد. در رپرتاژ‌ها می‌توانید مقاله‌ای به دلخواه خود بنویسید. این محتوا می‌تواند شامل متن‌های کوتاه یا طولانی، تصاویر، ویدیو، اینفوگرافی و … باشد. هرچه محتوای رپرتاژ بهتر باشد و بتواند رتبه خوبی در نتایج بگیرد، تاثیرگذاری بک‌لینک آن هم بیشتر می‌شود.

نتیجه گیری

شاید با خرید بک لینک بتوان مدت کوتاهی در نتایج گوگل رتبه گرفت اما کاربران ناراضی حتماً سراغ رقبا خواهند رفت و دیگر روی نتایج شما کلیک نمی‌کنند. محتوای باکیفیت به صورت طبیعی بک‌لینک می‌گیرد اما این فرایند بسیار زمان‌بر است. باید یک تعادل بین این دور برقرار کنید. هم تولید محتوای با کیفیت هم بک‌ لینک‌ سازی به شکل درست بهترین انتخاب برای شماست.

آشنایی با بک لینک و تاثیر آن بر سئو در اینجا به پایان رسید. در مقالات بعدی با ما همراه باشید.